Dyskusja:


Kosmos jest ciekawy jak widać, zobacz sam
Niezwykle ciekawy wykład. Oglądam go już chyba trzeci raz :) Bardzo, bardzo proszę o więcej wykładów. Mam też pytanie: Czarna dziura rozrywa materię na atomy. Czy same atomy też są rozrywane?
Teoria mowiaca o czarnych dziurach jest dojsc interesujaca i na nowo mnie nią zainteresowałeś ;) choc w nią nie wierze
Bardzo rzeczowo przedstawiona prezentacja;) Czytałam i oglądałam rożne materiały dotyczące tego właśnie tematu,niektóre treści były przedstawione w sposób bardzo zagmatwany i trudny do wyobrażenia.Jednak ty przedstawiłeś to bardzo prosto i w przyjemny sposób do słuchania. Masz po po prostu talent do przekazywania wiedzy i pasji ;)
Światło się zakrzywia? czy morze czasoprzestrzeń gdzie fotony się przemieszczają?
Mam jednak wątpliwość co do informacji podanej w materiale dotyczącej tego, czy masa CD znajdującej się w centrum Drogi mlecznej jest podana poprawnie? 
Światło się zakrzywia? czy morze czasoprzestrzeń gdzie fotony się przemieszczają?
21.10 dyski erekcyjne ? :D
10:34 tylko 10-ciu ?
boże, gdyby tak moi wykładowcy opowiadali... ;/
18.25 "światło zacznie być zakrzywiane"
Pan chyba jednak się myli i to nie bez udziału świadomości.
Światło ulega załamaniu, odbiciu i rozproszeniu. Natomiast nigdy ugięciu.
Kidyś też myślałem, że światło się ugina wokół czarnej dziury, ale posłuchałem wykładu prof. Rymarza i zmieniłem zdanie.
Chętnie podyskutuję o tym na maila polx małpa o2.pl
Też jestem Miłosz :) pozdrawiam
Świetny wykład! Mam nadzieję że pojawią się kolejne części :) np. O rozmiarze i strukturze wszechświata lub o białych dziurach bądź innych ciekawych bytach.
Ale jak działają te dżety? Czarna dziura wypluwa je oczywiście przed wejściem materii w horyzont zdarzeń?
Możliwy jak na razie jedynie w teorii, ale nawet jeżeli będzie możliwy w praktyce to obawiam się, że będzie potrzebował ogromnych ilości energii a co za tym idzie będzie nieopłacalny, bo dla tej energii znajdzie się zaraz milion ciekawszych zastosowań:)
Materia nie może poruszać się szybciej niż światło, ale przestrzeń owszem. Na tej zasadzie opiera się koncepcja napędu WARP, który w teorii jest jak najbardziej możliwy do zbudowania.
Jak ja uwielbiam teoretyzowanie. Tak naprawdę to nic nie wiemy o czarnych dziurach ale udajemy najmądrzejszych. Dzięki za wykład.
wewnątrz czarnej dziury czas się zatrzymuje, więc względem centrum czarnej dziury czas porusza się z nieskończoną prędkością. A i drugie pytanie. Jakim cudem wszechświat się szybciej rozszerzał niż prędkość światła, skoro nic nie może jej przekroczyć?
Sama osobliwość, czyli punkt do którego wszystko zostaje wciągnięte, nie posiada fizycznie definiowalnego wymiaru - jest mówiąc gołosłownie punktem. Natomiast sam horyzont zdarzeń może być naprawdę ogromny. Horyzont to taki bękart fizyczny, nie można go przedstawić rodzinie ani zrobić mu zdjęcia do dowodu. Wyobraź sobie błonę czasoprzestrzenną wokół osobliwości - nie jest ona fizyczną granicą czarnej dziury, ale określa rozmiar bariery bez powrotu. Widać ją i można ją zmierzyć.
Czesc, mam pytanie do autora filmu. Mowiles ze czarna dziura jest punktem czyli bezwymiarowym obiektem geometrycznym , a na koncu filmu powiedziales ze czarna dziura moze miec ok 3 km troche tego nie rozumiem prosze o wyjasnienie. Jak mozna obliczyc mase osobliwosci skoro jest ona wlasnie punktem geometrycznym, byc moze osobliwosc zamienia wessana materie na grawitacje i sama niema wogole masy. Ogolnie super prezentacja sporo sie nauczylem :) dzieki!

, jak nie zerknij tu

Dane:
Czarne dziury - amatorski wykład (wersja poprawiona!) - TYTUŁ
m s - CZAS
186 - OCENA
15087 - ZAINTERESOWANIE.
WASZA OCENA:

Oceńcie sami jak duży jest kosmos.