Dyskusja:


Kosmos jest ciekawy jak widać, zobacz sam
a co wy mislicie
Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej wyróżniającym się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe).

Gwałtowne zapadnięcie się jądra gwiazdy musi prowadzić do znacznego wzrostu natężenia pola magnetycznego ze względu na konieczność zachowania strumienia magnetycznego podczas powstawania pulsara. Dodatkowo znacznie zwiększa się tempo rotacji gwiazdy, zgodnie z zasadą zachowania momentu pędu. Zakładając, że w chwili wybuchu gwiazda supernowa ma przeciętne pole magnetyczne i przeciętną prędkość obrotu, można oczekiwać, że wyłaniająca się z eksplozji gwiazda neutronowa będzie miała pole magnetyczne rzędu 108 T (1012 Gs) i okres obrotu rzędu jednej setnej sekundy.

Szybki obrót silnego, prawdopodobnie dipolowego pola magnetycznego powoduje powstanie wokół gwiazdy neutronowej intensywnego pola magnetycznego i magnetosfery. Ze względu na szybki obrót gwiazdy stosunkowo niedaleko od jej powierzchni istnieje obszar ograniczający, tzw. "cylinder światła", w którym liniowa prędkość linii pola magnetycznego wirującego razem z gwiazdą osiąga prędkość światła, co przy okresie obrotu rzędu 0,01 sekundy jest możliwe już w odległości około 500 kilometrów od skorupy. Linie pola nie mogą zmieniać swego położenia z prędkością większą od prędkości światła, co oznacza, że nie mogą rozciągać się na odległość większą niż promień cylindra, ulegając ściśnięciu na granicy tego obszaru.

Cząstki poruszające się wewnątrz magnetosfery są przyspieszane do prędkości relatywistycznych i wysyłają promieniowanie wewnątrz wąskiego stożka wzdłuż kierunku linii. Energia ta może być wypromieniowywana w całym zakresie widmowym - od promieniowania gamma do promieniowania radiowego. Model taki, nazywany modelem "latarni morskiej", jest powszechnie przyjętym opisem mechanizmu emisji promieniowania elektromagnetycznego pulsarów.

W modelu tym w pobliżu powierzchni gwiazdy jest jedna lub dwie bardzo gorące plamy wysyłające promieniowanie elektromagnetyczne. Gdy chwilowo kierunek linii przecinających plamę pokrywa się z kierunkiem ku obserwatorowi, może być obserwowany błysk promieniowania – podobnie do chwilowej widoczności reflektora latarni morskiej, gdy ten świeci w kierunku obserwatora.
Dość paradoksalne skoro w 15-17 minucie mówią, że czarna dziura wciąga tylko to co do niej bezpośrednio wpada (mam na myśli ten sześcian), a potem, że wciąga tego błękitnego nadolbrzyma w cygusie x-1 z odległości 30 mln km. Nie znam się na tym, ale zdaje mi się, że przyciąganie grawitacyjne w czarnej dziurze jest tak silne (skoro wciąga samą siebie), że nie ma siły, która pozwoliłaby na niewciągnięcie tego sześcianu do jej środka.
WLASNIE O GODZINIE 1 RANO OGLADAJAC TEN DOKUMENT ZROZUMIALEM ZE TEORIA EINSTEINA MOWIACA O ZALAMYWANIU CZASOPRZESTRZENI PRZEZ SILY GRAWITACJI JEST PRAWDA , MALO TEGO , TA SAMA CZASOPRZESTRZEN MOZNA NIE DOSC ZE ZALAMAC.. ALE I WYRWAC

DOWODEM NA TO jest wlasnie czarna dziura .. czasoprzestrzen jest umieszczona w swiecie bardzo silno... ale wlasnie wybuch olbrzymiej gwiazdy jest w stanie oderwac czasoprzestrzen od "matrycy" na ktorej jest umieszczona  i tworzy sie WIELKA DZIURA WE WSZECHSWIECIE ktora dazy do zasklepienia sie ZERWANYCH TKANEK CZASOPRZESTRZENII,.. sila dazaca do zasklepienia sie jest bardzo duza i gwaltowna dlatego to zasklepienie nie nastepuje poprzes przytkanie tej dziury tylko wszystko jest wciagane i rozkladane na czesci pierwsze a pozniej nawet te sie rozkladaja w nicosc...
warstwa swiata jest rozpychana ale jednoczesnie kurczona i powstaje wielka wyrwa
jak w kartce z papieru dwie sily dzialaja na raz na dany obszar i konstrukcja swiata nie wytrzymuje wytwarzajac dziure w tej konstrukcji

jesli dobrze mysle  i wlasnie zrozumialem nature to POWIEDZCIE BO CHCE WIEDZIEC
fizycznie niema czarnych dziur. to są masywne gwiazdy ( czarne gwiazdy) o tak silnej grawitacji ze nawet światło nie potrafi opuścić gwiazdy.
Nie ma żadnych "czarnych dziur"! Nie ma żadnego kosmosu! Słońce ma jedynie 52 km średnicy i jest oddalone od Ziemi o 6000km. Nad Ziemia jest sklepienie niebieskie nad którym znajduje się woda. Otwórzcie oczy!!!
fajny dokument, tylko szkoda ze bredzislaw komuchowski wpiepsza sie ze spotem wyborczym...
Kapitalny dokument.. ale tego , kto dubbingowal muzyke do tego filmu , powinni wysłać za kare do obslugiwania stacji radarowej na Alasce.. fleciki i fortepian ? .. nic nie mogło mi bardziej zepsuć klimatu ogladania tego filmu..
Podkreślam jeszcze raz, wspaniały film. Niestety tłumacz jest matołkiem, który maturę zdał chyba tylko za łapówki. Oto błąd, za który powinno się wyrzucać z gimnazjum, jako dyskwalifikujący z normalnego systemu edukacyjnego:
34:40 - "Naukowcy z tej uczelni wystrzelili pionierską rakietę do fotografowania kosmosu w promieniowaniu X."
Otóż, proszę tłumacza, nikt jeszcze nie wystrzelił rakiety do fotografowania czegokolwiek; natomiast wystrzelono wiele rakiet , które wyniosły satelity do fotografowania bardzo wielu rzeczy.
35:36 - "(...) zespół Rossiego wysłał rakietę, która miała to sprawdzić."
I znowu ta sama durnota. Zespół Rossiego wysłał SATELITĘ, matole!!!
Wspaniały film. Szkoda tylko, że tłumacz nie dość że jest tłumokiem nie mającym pojęcia co tłumaczy (o tym w następnym poście), to na dodatek jest zakłamanym, katolickim dewotem. W 43 minucie filmu jest mowa o zakładzie Stephena Hawkinga, którego stawką - według tłumacza - była "prenumerata czasopism". Otóż nawet dziesięciolatki interesujące się tematem wiedzą (bo zakład jest legendarny), że stawką była prenumerata pornograficznego czasopisma PENTHOUSE.
43:15 - dziesiąta linijka umowy od góry;
43:25 - w powiększeniu, pierwsza linijka od góry.
Czarna dziura występuję w każdej damskiej torebce, gdy już coś tam wpadnie zajmuje wieki aby to odnaleść.
Tak mogą i są bramami do innych światów. Kiedyś zajmowałem się tym tematem, i nawet blisko ziemi czarna dziura mogłaby powstać, a ziemia wchłonięta w nią przedostała by się do innego wymiaru. Po prostu nagle planeta Ziemia pokazała by się w innej czasoprzestrzeni i w innym wymiarze w innym świecie, być może już z zaawansowaną cywilizacją, która byłaby zaskoczona pojawieniem się nagle innej planety w ich czasoprzestrzeni. Oczywiście błędem jest wybudowanie zderzacza hadronów w Genevie o nazwie jako CERN ponieważ w istocie nie można przeprowadzić próby podróży do innego wymiaru. Powinno odbywać się to na innej planecie, jeszcze nie zamieszkałej przez ludzkość w raz z wysięgnikami, przez które byłoby transportowane pole grawitacyjne uaktywiające pole do powstania czarnych dziur, w efekcie w raz z sondami wyposażony statek kosmiczny wleciał by w tą czarną dziurę i przedostawszy się z punktu A do punktu B po paru minutach pojawił by się w punkcie A z powrotem w raz z wieloma danymi zebranymi w czasie podróży przez czarną dziurę w raz z danymi zebranymi z innego wymiaru czasoprzestrzeni z innymi planetami lub nawet życiem.
"Tajemnica Czarnej Dziury w Dupie" :)
To nie może być prawdą..., bo jeśli się to opiera na teorii względności, która jest teorią, w dodatku fikcją, to reszta nie może tu działać, jak to jest opisane z czarnymi dziurami...
.Słońce przeminie ale nie tak jak o tym mówią różne teorie - że np wypali się za x czasu ale przeminie gdy Ten który stworzył wszystko, przemieni obecny wszechświat - obecny przeminie ale nastanie nowy w którym ludzie którzy dostaną nieśmiertelność będą prawdopodobnie swobodnie zamieszkiwać, gdyż nie będzie on wrogim środowiskiem ........ Google : UPRZYWILEJOWANA PLANETA A KŁAMSTWA EWOLUCYJNE BLOGSPOT ____ youtube : W poszukiwaniu prawdy o początkach
Tak wygląda ZUS?
Bo o ile się nie mylę, czarna dziura powstaje , gdy gwiazda zjada sama siebie . Słońce też jest gwiazdą, więc jakby "zjadła" siebie sama, to też by powstała czarna dziura? Xd 
b/k bo jeszcze coś niestosownego napisze,,,
Między 10 a 13 minutą są sprzeczne informacje mówiące iż aby wytworzyć czarną dziurę w cern czeba rozpędzić cząsteczki i je zderzył ze sobą co daje tak mi się wydaje 2 prędkości światła waląc w przysłowiowy mur z jednego kierunku a później pan fizyk mówi iż od milionów lat ziemią jest bombardowana i te same cząsteczki z prędkością światła walą w mur zwany atmosferą to w końcu jakiej prędkości poczeba by wytworzyć czarną dziurę ??? Coś kręcą oj coś kręcą ... Proszę kogoś o wyjaśnienie ... Jest całkiem inna siła kiedy dwa ciała lecą na siebie z tymi samymi oredkosciami a inna jak jedno leci a drugie stoi . Mam nadzieję ze zrozumieliscie mnie o co mi chodzi .
No mówić wprost - obiekt kulisty taki jak zapadnięty biały karzeł ale zapadnięty z wielkiej gwiazdy. Kula mocno zagęszczonej materii to jest czarna dziura, nie żadno cudo (co tu się kreuje nie objaśniając tego w najbanalniejszy sposób tylko w jakiś dziwnie pokrętny). W czarnej dziurze jest tylko uderzenie z powierzchnią tej zagęszczonej materii najprawdopodobniej wszystko się rozbija o powierzchnie i stając się częścią przestaje być widoczne bo aby przezwyciężyć grawitację czarnej dziury potrzeba ponad predkości światła 300 000 km/s więc i światło nie odbija się
Podobało się to wam, jak nie zerknij tu

Dane:
"Tajemnice Czarnej Dziury" - Cały Film Dokumentalny. Lektor PL - TYTUŁ
57m 24s - CZAS
633 - OCENA
247223 - ZAINTERESOWANIE.
WASZA OCENA:

tuning-traktora.rolnicy.com.